Other information
Utsmykking av «møtetårnet» på Ælvespeilet kulturhus, i forbindelse med åpningen av det nye kulturhuset Ælvespeilet i 2013.
Verket ble til etter en annonsert utsmykkingskonkurranse, der Laila Kongevold ble valgt ut av utsmykkingskomiteen. Kunstneren er fra Fredrikstad, og er tidligere kjent for byens befolkning for porselens-utsmykkingen «Porsonament» i Rådhusamfiet.
Ønsket var et verk i et moderne kunstnerisk uttrykk, som skulle være mest mulig synlig fra byen og elva. Det var også ønskelig at det reflekterte byens identitet samt historie som porselenets og sjøfartens by.
Verket består av 170 små og store kuler, laget i syrefritt stål, som «bobler» opp møtetårnet. Verket begynner på innvendig vegg i foajeen/kafeen på kulturhuset, og fortsetter videre opp på sør- og vestveggen av møtetårnet.
Kunstneren selv sier kulene skal illustrere kreativiteten som skal boble ut fra et kulturhus. Hun henviser også til elementer som elva, sjonglørkuler og den rike kulturelle aktiviteten i byen. Kunstneren har også hatt byens industrihistorie i tankene da hun utformet verket, og ikke uten grunn er det mange som mener kulene minner om kvikksølvkuler.
Kulene forandrer karakter etter årstidene, været og døgnets gang.
Kunstneren, Laila Kongevold, er fra Fredrikstad og er også kjent for Porsgrunns befolkning for porselens-utsmykkingen «Porsonament» i Rådhusamfiet.