Det sanselige 1700-tallet

Haukelands skulptur på Storedal kultursenter.
Haukelands skulptur på Storedal kultursenter. Photographer: Sarpsborg Arbeiderblad / Østfold fylkes billedarkiv

Dette undervisningsopplegget introduserer elevene til den spennende og sammensatte tidsperioden 1700-tallet: verden blir mer globalisert og hvilke konsekvenser der får for både bønder og borgerskap?

Maximum attendees

30

Place

Borgarsyssel museum, Vollgata 10, Østre bydel, 1721 Sarpsborg, Norge se kart

Duration

2 timer

Time period

mars-mai

Competency goals

Inneholder læringsmål for:
  • 3. - 4. trinn: Norsk (NOR01-06), KRLE (RLE01-03), Samfunnsfag (SAF01-04), Naturfag (NAT01-04) and Mat og helse (MHE01-02)

Mat og helse (MHE01-02)

grades 3 - 4

  • kjenne att smakar i mat og undre seg over kvifor smak er noko vi opplever ulikt
  • samtale om måltidsskikkar frå norsk og samisk kultur og frå andre kulturar, og om verdien av å ete saman med andre

Samfunnsfag (SAF01-04)

grades 3 - 4

  • utforske og presentere samfunnsfaglege spørsmål, søkje etter informasjon i ulike kjelder og vurdere kor nyttig informasjonen er til å belyse spørsmåla
  • reflektere over kven som har makt, og kva eit demokrati er, og utvikle forslag til korleis ein kan vere med på å påverke avgjerder
  • utforske og gi døme på nokre sider ved berekraftig utvikling
  • beskrive kultur- og naturlandskap i Noreg og samtale om korleis historiske og geografiske kjelder, inkludert kart, kan gi informasjon om landskap

Naturfag (NAT01-04)

grades 3 - 4

  • delta i høsting og bruk av naturressurser og drøfte hvordan naturressurser kan brukes på en bærekraftig måte

KRLE (RLE01-03)

grades 3 - 4

  • utforske og samtale om etiske sider ved menneskers levesett og ressursbruk
  • sette seg inn i og formidle egne og andres tanker, følelser og erfaringer
  • beskrive og samtale om ulike måter å leve sammen på i familie og samfunn

Norsk (NOR01-06)

grades 3 - 4

  • lese og lytte til fortellinger, eventyr, sangtekster, faktabøker og andre tekster på bokmål og nynorsk og i oversettelse fra samiske og andre språk, og samtale om hva tekstene betyr for eleven
  • følge opp innspill fra andre i faglige samtaler og stille oppklarende og utdypende spørsmål

Show competency goals

Innhold og progresjon

Dagen vil bestå av et to-delt opplegg.

I første del gjennomføres i friluftsmuseet og i noen av de antivakriske husene. Der vil dere sammen med en guide bli introdusert for husmannsfamiliens hverdag, med fokus på arbeid og mat. Til sammenligning blir dere også introdusert for løytnantfamiliens omgang med det samme. Disse to eksemplene vil underveis bli hektet på begreper som kobler de til den golbaliserte verden man ser vokse frem til 1700-tallet.

Andre del gjennomføres innendørs. Her vil eleven få spille et brettspill som tar for seg på deler av tematikken de har blitt introdusert for i første del. En guide fra museet vil introdusere spillet og tematikken grundigere før elevene selv får sette i gang. Brettspillet handler om å gjennomføre handelsruter for transport av ulike importvarer. Her må elevene fordele roller og gjøre strategiske vurderinger innad i gruppa, i tillegg til å bruke spillebrikker på et stort spillbrett.

Husmannsstua på Østfoldtunet huser tømmerfløterfamilien. Borgarsyssel Museum
Eksempel på husmannskost anno 1700
Snekkenesbygningen på Borgarsyssel Museum som for dagen er kulisse for Løytant Otto Sperling med familie.
I de høyere samfunnslag var det helt andre skikker, også når det kommer til mat
Utstillingsbygget Olavs hall og inngangen til museet

Forberedelse og etterarbeid

Undervisningsopplegget er basert på flere større forskningsprosjekt. Hvis dere ønsker å jobbe mer med tematikken, enten i forkant eller i etterkant av besøket, anbefaler vi følgende sider.

Norgeshistorie.no fra Universitetet i Oslo https://www.norgeshistorie.no/enevelde/

Tidvis.no - formidling av forskningshistorie med interkative spill https://tidvis.no/

Historiske skips- og anløpslister https://www.idunn.no/doi/10.18261/issn.1894-3195-2017-03-05

Forsker og historiker Ragnhild Hutchinson deler sine funn og produksjoner fra forskningsprosjektet FoodLessons: https://blogg.forskning.no/ragnhild-hutchisons-blogg

Order form

More school experiences

School

Haldens Bomuldspinderi & Væveri

Halden historiske Samlinger

Samfunnsfag grades 5 - 7
School

Cathrineholm - fra jernverk til emaljerte produkter

Halden historiske Samlinger

Samfunnsfag grades 5 - 7
School

Truede og hetsede måkefugler

Haldenvassdragets kanalmuseum

Naturfag grades 5 - 7 grades 8 - 10

Share to