• En garm som ble brukt til å skille uønskede deler av linstengelen fra basten. Garming var en videreføring av arbeidet som ble gjort med linbråka. Det er en lang stang som er skåret ut av ett stykke tre. Den er smalere i den enden som fungerer som håndtak. Øverst er det en jernbeslått spalte. I spalten er det en jernbeslått tunge som er hengslet fast i bakkant. Den er hengslet fast med treplugg. 
Bruk: Under arbeidet vendte den løse tunga ned. Man tok en brugde med lin og plasserte den i kjeften på garmen. Med venstre hånd dro man så linstråene gjennom kjeften, som ble klemt sammen med høyre hånd. Under dette arbeidet ble enden på garmen støttet mot jorden og kneet til den sittende kvinnen. Avfallet ble i Trøndelag kalt «ravvel». Det kunne brukes som bindemiddel når tømmervegger ble rappet med leire. Etter garmingen gikk linet til hekling, som var siste ledd i prosessen med å bearbeide linstengler til spinnelin (https://snl.no/garm_-_linredskap).
    Photo: Makridis, Dino / Sverresborg Trøndelag Folkemuseum

Garm

Add a comment or suggest edits

To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».

Leave a comment or send an inquiry

Order this image

You have unsaved changes.

Are you sure you want to leave this page?

Share to