History
-
-
Brukt av britisk fluefisker i Norge. Del av større samling britisk fiskeutstyr. Mange slike stenger og annet utstyr ble tatt med over av rike briter til Norge for å prøve lykken i norske lakseelver. Av og til ble utstyret etterlatt der de losjerte eller hos lokale kleppere/roere, fordi det var forventet at man kom tilbake igjen til samme sted senere, som gave til en dyktig lokal klepper ("gaffer") eller rett og slett fordi man så for seg å oppgradere til nyere/bedre utstyr før neste besøk og man trengte plassen i bagasjen til andre ting. Dette er en av disse etterlatte gjenstandene.
C. Farlow som produserte snellen var særlig kjent for sine stenger, men hadde også mange sneller. Utstyret er sagt å kunne måle seg med det tilsvarende utstyret til Hardy og Malloch. Produksjonen av egne sneller tok slutt i 1944 etter at C. F. Farlow døde brått og sønnen fallt i krigen. og etter dette ble hovedparten laget av andre som Young. C. Farlow er fremdeles kjent som kvalitetsleverandør av fiskeutstyr og har vært det siden 1840. C. Falow ble C. Farlow & Co rundt 1885 og C. Farlow & Co Ltd i 1894. Etter 1895 drevet av brødrene Charles Paas og John Ambrose, sønner av C. Farlow.
Haymarketsnellene ble laget bare mellom 1938 og 1940. I størrelsene 3 1/8", 3 3/8" og 3 7/8" og kostet mellom 1,17,6£ og 2,7,6£. De ble ikke laget av Farlow selv, men ble stemplet i ettertid. Mest lik J. W. Young Pattern No 8 eller 14A uten å være helt lik, kan tyde på at disse på linje med en del sneller etter krigen ble laget av J. W. Young.
-
Aksesjon - 2020 (Kjøpskontrakt)
-
Produksjon - 1938 — 1940 (Omtrentlig)
- Produsent C. Farlow & Co Ltd sikker
- Production place London sikker
-
Classification
License information
- License Contact owner for more information
Metadata
- Identifier SU.2814
- Part of collection Nordmøre museum
- Owner of collection Møre og Romsdal
- Institution Nordmørsmusea
- Date published November 26, 2020
- Date updated October 5, 2021
- DIMU-CODE 021028888038
- UUID aaaa73ce-9fab-4efb-b8b2-73bd445989a3
- Tags
Add a comment or suggest edits
To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».