History
-
-
Arkitekt Bjarne Lous Mohr fikk i 1945 i oppdrag fra Forsynings- og gjenreisningsdepartementet å utarbeide et utkast til regulerings- og bebyggelsesplan for Hammerfest. Han reiste allerede i august 1945 nordover på feltarbeid i ruinene av byen. Der var han i 14 dager og dokumenterte ødeleggelsene ved å fotografere gateløp, veikryss og utsiktpunkter. Tre måneder etter var han tilbake med ei skisse til planen som ble presentert til hammerfestingene som hadde begynt gjenoppbyggingen.
Mohr hadde i tillegg to turer til Hammerfest i 1946, først for å presentere det endelige utkastet 6.februar 1946, og deretter i juli for å følge opp endringer i planen, vedtatt i bystyret 15.juni 1946.
Han ble også bedt om å bistå med arbeidet med tomtefordelingssaken i samarbeid med de lokale arkitektene Lund og Mosgaard.
-
Fotografering - 1945
- Fotograf Mohr, Bjarne Lous sikker
-
Bruk
Bjarne Lous Mohr fikk i 1945, som Brente Steders Regulering's (BSR) representant, i oppdrag og lage reguleringsplan for Hammerfest. Han reiste til byen i flere omganger og korresponderte med myndighetene sentralt og lokalt. Fotografiene ble brukt i dette arbeidet. - Produsent Mohr, Bjarne Lous sikker
-
Classification
Placement
License information
-
License
CC CC0 1.0
-
License
Public domain mark (CC pdm)
- pictures license See separate license below the photo at the top of this page
Metadata
- Identifier GMH.F027419
- Part of collection Gjenreisningsmuseet Hammerfest
- Owner of collection Museene for kystkultur og gjenreisning IKS
- Institution Museene for kystkultur og gjenreisning i Finnmark IKS
- Date published July 10, 2021
- Date updated September 8, 2021
- DIMU-CODE 0210110488690
- UUID 1D34CD25-E82F-43F5-BA66-E3363FF6C860
- Tags
2 comments
Eivind Klykken, September 4, 2021
Hei Eivind,
tusen takk for innspill! Denne informasjonen skal vi tilføye til registreringen! Håper du finner flere spennende bilder!
Med takk og hilsen,
samlingsforvalteren på Gjenreisningsmuseet for Finnmark og Nord-Trom
Daniela Kötter, September 6, 2021
Add a comment or suggest edits
To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».